Ahtapotlar

Suların tehlikeli canlılarından olan ahtapotlar bir çok türe göre ayrılmaktadır. Her türün kendine  özel  savunma teknikleri ve saldırıları var.  Bazıları kamufle ustası olurken bazıları  avcılara yem olur.  Ahtapotlar kabuksuz canlılardır ve kafadan bacaklılardır. Denizin derinliklerinde kendini sürüyerek   hareket eder.  Korktukları  canlılar , büyük hayvanlar ve insanlardır. Etrafında onların olduğunu hissettiklerinde kayalıkların ardına ve görünmeyecek yerlere  saklanırlar.

Küçük türleri kayalık ve yarıklar arasında gizlenerek avlanır. İnsan ve büyük hayvanlardan saklanırlar.Cekmenli kollarıyla yengecleri yakalar, kabuklarını boynuzsu ikiz çeneleriyle ve dişli dilleriyle parçalarlar. Parlak ve ses çıkaran nesnelere karsi cok meraklidirlar. Murekkep baligi en yakin akrabasidir. Vücutları kese şeklinde yuvarlağımsı olup, manto üzerinde yüzgeçler yoktur. Boyları 100 cm ye kadar çıkabilir. Keskin çeneli, gaga şeklinde uzamış ağız vücudun ön tarafındadır. Ters çevrilip bakılırsa tam ortada kus gagasına benzeyen sert, koyu renkli ve kesici ağzı görülür. Ağzın etrafında 8 adet kol bulunur ve kolların iç kısımlarında yapışmaya yarayan 2 sıra vantuzlar vardır. Kolların uzunluğu vücut uzunluğunun 4-5 katıdır. İyi gelişmiş gözler ve koku alma organları ağzın etrafındadır. Renk koyu yeşilimtırak kahverengi olup, siyah ve gri lekeler vardır. Deri altındaki kromatofor hücreleri sayesinde ortama çok iyi uyabilmektedir. Renk değişimi çok kısa sürede beyaz, gri- sarı veya benekli olmakla birlikte,çıkıntılı bir yapıya dönüşebilmektedir. Ahtapot oldukten sonra rengi gri beyaza olmaktadir. Yaşam süreleri 1 yıl kadardır. Erkeklerde bu kollardan birisi cinsel organ vazifesi gorecek sekilde degisiklige ugramistir.Erkek bireyler cinsi olgunluğa 8-10 aylık iken, 8-9 cm manto boyunda ulaşırlar. Buna karşılık dişi bireyler cinsi olgunluğa 16-18 aylık bir sürede manto boyları 13-15 cm iken ulaşırlar. Kafadanbacaklıların yaşam süreleri yumurtlama ile son bulduğu için dişi bireylerin cinsi olgunluğa erişme süreleri genellikle yaşam sürelerini belirlemektedir. Buna göre 13-14 cm manto boyuna sahip dişi 18-24 ay arasında yaşam süresine sahip olmaktadır. Erkeklerde yaşam süresi 3-4 yıl, dişilerde 2-3 yıl olmaktadır.

Düşmanlarından kaçmak için ahtapotlar mürekkep püskürte bilirler. Püskürtülen ve kısa bir süre içinde olsa ahtapotu gizleyen mürekkep bulutu, saldırganı şaşırtacak geçici bir yem ya da tuzak işlevi görür. Bu mürekkebin içindeki alkaloyitler, saldırganın koku alma duyusunu ve kimyasal alıcılarını duyarsızlaştırır.

Ahtapotlar çok çeşitli canlıları içeren komplex bir beslenme rejimine sahiptir. Bivalvler, küçük balıklar ve bazı kafadanbacaklılar ahtapotların yiyeceğini olustururlar.

Ahtapotlar ile ilgili belgesellere ulaşmak için tıklayın ==> Ahtapot Belgeseli İzle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>