Böcek Belgeseli İzle

böcek

Böcekler, eklem bacaklılar şubesinin sınıfı ve tür ve takson bakımından en kalabalık hayvan grubudur. 1 milyondan fazla olan tür sayılarıyla dünyadaki en fazla türe sahip canlılardır. Dünyanın hemen hemen her yerinde bulunurlar. Bazen çok yoğun popülasyonlar ile de görülebilirler. Her yıl birkaç bin tür buna ek olmaktadır. Toplam tür sayısının 2.000.000 olduğu kabul edilmektedir. Tür, cins, familya gibi taksonomik kategoriler bakımından 6-10 milyon sayıya ulaşırlar.

Çekirgenin Doğum Anı Videosu İzle

Dünyadaki hayvanların büyük bir bölümünü oluşturmaktadırlar. Türce en zengin böcek familyası cepkenli böcekgiller familyasıdır. 2010 yılında açıklanan verilere göre 56.768 tür ile canlılar arasında en çok tür barındıran familyadır. İkinci en büyük böcek grubu ise hortumlu böcekgiller familyasıdır. İnsanlar tarafından evcilleştirilen bal arası ve ipek böceği gibi türleri bulunduğu gibi bazı türleri de dünyanın çeşitli yerlerinde özellikle de Meksika’da doğrudan besin olarak da kullanılırlar.

Böcek adının Türkçe de Insecta üyeleri için yoğun olarak kullanılması türlerinin çokluğu yüzündendir. Türkçenin tarihi gelişim içinde böcek adı, Insecta dışındaki eklem bacaklıları da kapsayacak kadar geniştir.

Muhteşem Böcekler İzle

Bu kullanımı halk dilinde hala görmemiz mümkündür. Böcekler takımının Latince bilim adı Insecta kelimesi 1600’lü yıllarda Latinceye insectum biçiminden çevrilmesinden gelir. Sitemizin böcek belgeselleri isimli kategorisinden ilgili içeriklere göz atarak böcekler hakkında daha çok bilgi öğrenebilirsiniz. İyi günler..

Kaynak : http://www.belgeselizle.org/belgeseli/Bocek-Belgeselleri-izle-16.html

Böcekler

Böcekler, eklem bacaklılar (Arthropoda) şubesinin sınıfı ve tür ve takson bakımından en kalabalık hayvan grubudur. 1 milyondan fazla olan tür sayılarıyla dünyadaki en fazla türe sahip canlılardır. Dünyanın hemen hemen her yerinde bulunurlar ve bazen çok yoğun populasyonlarda görülebilirler. Her yıl birkaç bin tür buna eklenmektedir. Toplam tür sayısının 2.000.000 olduğu kabul edilmektedir. Tür, cins, familya gibi taksonomik kategoriler bakımından 6-10 milyon sayıya ulaşırlar ve Dünyadaki hayvanların %90 kadarını oluştururlar.

Türce en zengin böcek familyası cepkenli böcekgiller (Staphylinidae) familyasıdır. 2010 verilerine göre 56.768 türle canlılar (bitki ve hayvanlar) arasında en çok tür barındıran familyadır. İkinci en büyük böcek grubu hortumlu böcekgiller (Curculionidae) familyasıdır.
Canlılar aleminin belki de en kalabalık sınıfıdır. Bu sınıfta 32 takım yer almaktadır.

Dış iskelet bulunur. Büyüme esnasında dış iskeletin neden olduğu kısıtlama, deri değişimi ile telafi edilir. Vücutlarında sadece çizgili kas bulunur.bu yüzden çok hızlı hareket ederler. Solunum trake sistemiyledir. Açık dolaşım sistemi görülür. Vücutta dolaşan solunum sıvısı “hemolenf” adını alır ve çoğunlukla renksiz, bazen de soluk yeşil-sarı renktedir. Vücutları bez bakımından zengindir. Çekici veya itici koku, mum, zehir, ipek, yağ, tükürük, antikoagülan madde gibi birçok maddeyi salgılamak üzere özelleşmiş çok sayıda bez taşırlar. Duyu organları ve sinir sistemleri iyi gelişmiştir. Birçok grupta, özel görevleri olan duyu organlarına rastlanır (yeri geldikçe açıklanacaktır). Avlanmak veya avcılarından korunmak için son derece başarılı uyumlar kazanmışlardır. Renklenmeleri büyük çeşitlilik gösterir. Bazılarında ışık çıkarma özelliği görülür.

Kural olarak yumurta ile çoğalırlar ve gelişmelerinde çoğunlukla bir metamorfoz görülür.

Bazı gruplarda koloni hâlinde sosyal yaşam örnekleri görülür. Yaşam ve beslenme şekillerine göre, ağız parçaları, anten ve bacak yapıları farklılık gösterir..

Böcek Belgesellerine Ulaşmak İçin Tıklayın.

http://www.belgeselizle.org/belgeseli/Bocek-Belgeselleri-izle-16.html