Goril

Goril (Gorilla gorilla) , yaşayan en büyük insansı ve primat türüdür. Diğer çoğu primatın aksine yerde yürür. Otçuldur. Afrika’nın yağmur ormanlarında yaşar. Gorilin 2 alttürü vardır. Goril DNA’sının 95%’i insan DNA’sı ile benzerlik gösterirBu da onu şempanze ve bonobodan sonra insanın yaşayan ikinci en yakın akrabası yapar. Göğüs kafesi çok gelişmiş, gözleri yuvalarına gömük ve burnu basıktır. Dişleri çok keskindir.  Bütün alttürlerin erkeğinin sırtı gümüş beyazı, kalan tüyleri siyahtır. İşaret parmağa karşı gelen baş parmakları sayesinde nesneleri rahatça kavrar.

screenshot.3

Dağ gorili, ova goriline göre daha büyüktür. Sürü halinde yaşarlar. Kolları dizlerine kadar gelir.

screenshot.4

Erkek goril 180-200 cm boyunda ve 200 kg ağırlığındadır. Nadiren 300 kg ağırlığa ve 250 cm boy uzunluğuna ulaşır. Dişisi daha küçük olup, ağırlığı en fazla 100 kg. olur.

screenshot.5Ova gorilinin alnı kızıl kahverengi tüylerle kaplı iken dağ gorilinin alnı siyahtır.

screenshot.6Goril saldırısına uğrayan bir avcı, ilk kurşunda vuramazsa gorilin tırnaklı pençeleriyle parçalanır. screenshot.7Rahatsız edilmedikçe insana saldırmaz. Fakat tehlikeli bir hayvan olarak bilinir.  Yumruklarına basarak yürür.

screenshot.8 screenshot.9Ağaç üzerinde dolaşırken tutunacağı dalın vücut ağırlığını çekip çekemeyeceğini uzun kollarıyla deneyip anlamadan üzerine atlamaz.

screenshot.10  screenshot.12 screenshot.13 screenshot.14Goril belgesellerimizi izlemek için  tıklayın ==>  Goril Belgeselleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>